ΠΡΟΤΖΟΥΝΙΟΡ - Τουρνουά ΕΛΠΙΔΑ (8 Απρ 2012)

Ομάδα με ...χαρακτήρα

2011-12Την ΑΕ Περιστερίου αντιμετώπισαν οι Προτζούνιορ του ΑΟΝΦ την Κυριακή το πρωί στο βοηθητικό γήπεδο του Ηφαίστου, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του τουρνουά "Ελπίδα".

Τα παιδιά της ομάδας μας προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και κατάφεραν για άλλη μια αγωνιστική να δώσουν δείγματα των δυνατοτήτων τους και να ξεδιπλώσουν πτυχές του ταλέντου τους. Απέναντι σε

μια πολύ καλή ομάδα κυκλοφόρησαν την μπάλα, είχαν ομαδικό πνεύμα, έβγαλαν ωραίους συνδυασμούς, κράτησαν σωστά τις θέσεις τους. Και όλα αυτά σε ένα γήπεδο που μόνο για ποδοσφαιρικό αγώνα δεν προσφερόταν, αφού η δυσαρμονία του, όσον αφορά τις διαστάσεις του, ήταν εμφανής.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι τα παιδιά δεν πτοήθηκαν όταν βρέθηκαν, στα μέσα του β΄ημιχρόνου, να χάνουν με 3-1. Αντίθετα, δείχνοντας χαρακτήρα, συνέχισαν την προσπάθεια και δικαιώθηκαν, αφού κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Έτσι η λήξη του β΄ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 3-3. Άλλη μία απόδειξη ότι το ποδόσφαιρο είναι διάθεση, είναι επιμονή, είναι ομαδική προσπάθεια.

Στο γ΄ημίχρονο, και με τις αλλαγές που έγιναν από τους δύο προπονητές, η ομάδα μας ήταν εμφανώς ανώτερη της αντιπάλου της και κατάφερε να πετύχει άλλα τέσσερα γκολ, εισπράττοντας τις επευφημίες των θεατών-γονέων και ένα ζεστό χειροκρότημα. Χειροκρότημα που, φυσικά, απευθυνόταν και στα παιδιά της αντίπαλης ομάδας για την προσπάθειά τους, ανεξάρτητα από το σκορ.

Τα γκολ για τον ΑΟΝΦ πέτυχαν οι Κουτουλάκος (μετά από ωραία παράλληλη πάσα), Κράβαρης (με συρτό σουτ εκτός περιοχής), Τσιώλης (με κοντινό σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Δ. Στεφάνου), Χονδρογεωργόπουλος (με δυνατό κοντινό σουτ), Γ. Στεφάνου (με κοντινό πλασέ) και Σοκόλι (2 γκολ με δυνατά διαγώνια σουτ)

Για τον ΑΟΝΦ Άτταλος αγωνίστηκαν οι:

Νικολάκης : Πρώτη εμφάνισή του ως τερματοφύλακας, τα πήγε πολύ καλά, έκανε και μια σωτήρια απόκρουση σε κοντινό σουτ

Παπανίκος : Εξαιρετικός στα μαρκαρίσματά του, με σωστές πάσες, κάλυψε με μεγάλη επιτυχία τη δεξιά πλευρά

Λουκιδέλης : Απροσπέραστος στο αριστερό άκρο της άμυνας, ενέπνεε εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του

Παπαποστόλου: Κράτησε σωστά τη θέση του, ενώ άνοιγε ωραία την μπάλα στα πλάγια στους συμπαίκτες του (σε ένα πολύ στενό γήπεδο)

Κράβαρης : Έτρεξε πολύ, παίκτης με υπέροχη ντρίμπλα και καλά σουτ

Στεφάνου Δημήτρης : Έκοβε και μοίραζε, το μυαλό της ομάδας και ο οργανωτής του παιχνιδιού

Τσιώλης : Ασταμάτητος στη δεξιά πλευρά και με πολλές πλαγιοκοπήσεις, είχε εξαιρετική συνεργασία με τον Παπανίκο

Κουτουλάκος : Γρήγορος με συνεχή κίνηση, με το ένστικτο του σκόρερ, πέτυχε πάλι γκολ

Στεφάνου Γιώργος : Ομαδικός και τεχνίτης, εξαιρετικές επαφές με την μπάλα, συνεργάζεται πολύ καλά με τον Κουτουλάκο

Χονδρογεωργόπουλος : Έτρεξε πολύ και κυνήγησε τις φάσεις, προσέδωσε πάθος στην ομάδα

Αυλωνίτης : Κάλυψε με επιτυχία τις θέσεις που αγωνίστηκε, και του αριστερού μπακ (απροσπέραστος) και του χαφ

Τσακναρίδης : Άριστος στα αμυντικά και επιθετικά του καθήκοντα στην αριστερή πλευρά

Τσίρης : Έτρεξε σε πολλά σημεία του γηπέδου, βοήθησε και αμυντικά και επιθετικά

Ζωντός : Πολύ καλός, σταμάτησε τις επιθέσεις των αντιπάλων επιθετικών

Δελής : Προσπάθησε πολύ και ήταν ομαδικός και ουσιαστικός στο παιχνίδι του

Σοκόλι : Εξαιρετικά κοντρόλ και πολύ δυνατά σουτ, πέτυχε δύο άπιαστα γκολ